Miért ne lehetne egy panellakás a legkreatívabb, legdivatosabban berendezett? A PÉTÁV ősszel meghirdetett pályázatára ilyen otthonokról készült fotókat vártak. Összesen 46 pályamű érkezett a házgyári lakásokhoz fűződő sztereotípiákkal leszámolni vágyó megmérettetésre. Csütörtökön átadták a díjakat.
Szeptember közepén hirdette meg a PÉTÁV Kft. és a pécsi egyetem Breuer Marcell Doktori Iskolája a Kreatív Panel pályázatot azzal a céllal, hogy valós példákon keresztül szemléltethessék, panelben élni nem feltétlenül hátrány. Olyan lakberendezési, térfelhasználási és dekorációs ötleteket kerestek, amelyek tulajdonosai egy-egy kreatív – és akár mások által is megvalósítható – megoldással kényelmesebbé és otthonosabbá tudták tenni házgyári lakásukat.
A Kreatív Panel versenyre 46 nevezés érkezett Pécs valamennyi paneles városnegyedéből. Különlegesen berendezett szobák, praktikus térkihasználási módok, egyedi dekorációs megoldások jelennek meg a pályázók fotóin. A pályázatok közös jellemzője az élhetőség és a praktikusság: volt, aki az ízléséhez passzoló dekorációt készített, másnak a család bővülése és a növekvő helyigény miatt kellett átgondolnia a térfelhasználást. Közös azonban mindegyikben, hogy minden tekintetben használható és szemre is tetszetős végeredmények születtek.
– Holott sokan még mindig szocialista csökevényként tekintenek ezekre a lakóépületekre, mára azok a területek, amelyekben panelok vannak túlsúlyban a legjobb infrastruktúrájú városrészekké váltak – mondta a Vida János PÉTÁV vezérigazgatója, mielőtt átadta volna aszót a zsűri vezetőjének, Bachman Zoltánnak.
A nemrég Nemzet Művésze elismeréssel kitüntetett Kossuth- és Ybl-díjas pécsi építész, segítségére volt a döntésben Dr. Borsos Ágnes, a PTE Belsőépítészeti és Környezettervezési Tanszékénak adjunktusa és Pető Alexandra építész doktori hallgató. A pályaművek megtekintésekor Bachman professzor többször is kiemelte a panellakások általa legnagyobb hiányosságának vélt étkezőhelyiség hiányát, amelyet több pályázó is igen ötletesen és praktikusan alakított ki. A beküldött fotók alapján szembetűnő, hogy milyen központi szerepet foglal el, e lakásokban a konyha. Olyan aspiráns is akadt, aki a szobákat elválasztó panelelem átvágásával növelte a belső teret, amelyet az építész külön kiemelt. Az egyik díjazottnál kifejezetten a lakás gyermekközpontúsága tetszett meg a zsűrinek, mások idézve az építészt lakberendezési lapokba való, professzionális módon felújított lakásaikkal nyerték el az értékelő építészek szimpátiáját. Bachman Zoltán az értékelést követően arra is kitért, hogy a panelházas városrészek fejlesztésének a közösségi terek kialakításának irányába kell elmozdulnia. Vida János pedig a panellakások az eredetileg tervezettnél jóval nagyobb élettartamával és a bennük rejlő további épületgépészeti lehetőségekkel folytatta. Mint kiemelte, nem igaz, hogy e házakat nem lehet felújítani műszakilag, amelyre példaként hozta a PÉTÁV-berkekben csak mintaházként emlegetett Páfrány utca 20. számú lakóépületet, amely nem mellesleg a Pécs legöregebb panelháza. A valóban mintaértékű ház eredményeiről ebben a cikkünkben olvashat részleteket.
forrás: pecsinapilap.hu