A téli hónapokban szaporodik a leggyorsabban. Bár a többség a lakásban való hangyavonulást a nyári szezonnal és a kert közelségével köti össze, létezik az apró kis rovaroknak egy olyan típusa is, mely különösen kedveli a téli, pontosabban a fűtési szezont, emellett előszeretettel jelenik meg társasházakban, panelépületekben.
Ez a rovar az igen kis termetéről ismeretes fáraóhangya, mely Észak-, illetve Közép-Afrikából származik, de mára a világ szinte minden részén elterjedt. Bár apró, és nem tűnik ártalmasnak, valójában komoly károkat képes okozni, és rendkívül gyorsan szaporodik, így eltávolításáról érdemes minél előbb gondoskodni.
Miért bosszantó a fáraóhangya?
Az apró, vörösesbarna, már-már átlátszó megjelenésű fáraóhangya szaporodásához a lehető legkedvezőbb feltételeket teremti meg a fűtésszezon, így ilyenkor számuk hetek alatt megsokszorozódhat, általában észrevenni is csak akkor szokták őket, ha már jelentős mennyiség van belőlük jelen.
A panel- és társasházak csőrendszerei mentén, illetve a falak repedéseinek segítségével a házon belül könnyen közlekedhetnek, és egyik lakásból átjuthatnak a másikba, a repedéseken, réseken kívül azonban dobozokban, ritkán használt fiókokban, élelmiszer-tárolókban is szívesen raknak fészket, különösen, ha azok meleg helyen találhatóak.
Ha megjelentek a lakásban a fáraóhangyák, érdemes például a fészek után kutatva átnézni a szekrények tetején található dobozokat, ha azok mellett fut a gázcső.
Kártékony mivoltuk több szempontból is említésre méltó, amellett ugyanis, hogy kárt tehetnek például a szigetelésben, az élelmiszereket is könnyen ellepik – eltávolítani róluk pedig szinte lehetetlen őket -, és olyan kórokozókat is terjeszthetnek, mint a Salmonella, a Streptococcus vagy a Staphylococcus.
Vigyázz, nem mindegy, hogyan irtod őket!
A fáraóhangyák rendkívül ellenállóak, és nagyon gyorsan szaporodnak, köszönhetően annak, hogy egy fészekben akár száz királynő is élhet, akik könnyen hoznak létre újabb fészkeket is.
Hagyományos hangyairtó szerrel tilos megtámadni őket, ha ugyanis észlelik az irtást, gyorsabban kezdenek el szaporodni. Speciális, fáraóhangyák elleni hangyacsalétket kell beszerezni, melyet, ha elkezdenek behordani a fészekbe, terméketlenné válik tőle a királynő. Így tulajdonképpen nem is öli meg a hangyákat a szer, nem lesz azonban utánpótlás, így a fészek körülbelül három hónap leforgása alatt kipusztul.
A leghatékonyabb megoldás tehát ez – a fészek megtalálásán kívül -, ha azonban türelmetlen vagy, távol tartásuk érdekében vonulási útvonalukon érdemes természetes szereket használni, ha például levendulás, eukaliptuszos illóolajjal törlöd át, messziről elkerülik majd.
forrás: femina.hu