PANELBEN IS LEHET SOK KUTYÁNK, NEM SZÓLHATNAK BELE

     A pécsi kutyabarátok és kutyatartók örülhetnek, a társasházak ugyanis már nem köthetik ki, hogy vihetnek-e kutyát vagy kutyákat a lakásokba. A lakóközösségek számára viszont ez az új döntés nem biztos, hogy jót jelent.

 

Kit zavarnak a panelkutyák?

 

     Szeptemberben a Fővárosi Törvényszék egy olyan irányadó döntést hozott, melynek a pécsi kutyatartók és kutyabarátok feltehetően nagyon örülnek, a társasházak egyes lakói, vagy akár a házak lakóközössége viszont nem feltétlenül. A törvényszék ugyanis kimondta, hogy ezentúl a társasházak nem korlátozhatják a kutyatartást, pontosabban a lakásban tartható kutyák számát.

     Az ítélet mögött az állt, hogy szerte az országban – így pedig Pécsett is – a társasházakban meg volt szabva, hogy milyen méretű kutyából mennyit tarthattak a lakók. Ez még nem is lenne feltétlenül negatívum, az azonban már igen, hogy nagyon sok helyen bevett gyakorlat volt, hogy a ház lakásaiból egyszerűen kitiltották a kutyákat.

     Korner Zsuzsanna, a pécsi Kulturált Állattartásért és Tiszta Környezetért Egyesület elnöke lapunknak elmondta, hogy a törvényszék döntése nem csak a kutyatartóknak, hanem minden állatbarátnak és állattartónak öröm.

     -Nonszensz volt, hogy Pécsett fiatal kutyás párok és az olyan idős és magányos nyugdíjasok, akiknek a kiskutyák jelentik az egyetlen támaszt, nem találhattak maguknak lakást, mert egyszerűen a lakóközösség jogszerűtlenül nem engedte be az állatokat a házba. Tudomásunk van olyan kertvárosi 10 emeletes társasházról is, ahol kutyát ugyan tarthatnak, de a liftbe nem vihetik be őket. Ez a döntés egy 87 éves hölgy és tacskója életét például nagyon megnehezítette – fogalmazott Korner Zsuzsanna.

     Az egyesületi elnök elmondta, azért jogszerűtlenek a társasházak kutyásokat korlátozó döntései, mivel egy 2010-es kormányrendelet már régen kimondta, hogy az ebek számát nem lehet korlátozni a házakban. Ettől függetlenül viszont a házak szervezeti működési szabályzatukat mégis úgy módosították és módosítják a mai napig is, hogy azzal ezt a rendeletet önkényesen felülírják.

     Persze a törvényszék döntését is helyén kell kezelni – tette hozzá Korner Zsuzsanna -, hiszen nem ésszerű az, hogy valaki egy másfél szobás panellakásban 3-4 nagytestű kutyát tart, arról nem is beszélve, hogy ez a kutyáknak sem kedvez. Az rendkívül fontos, hogy a kutyások legyenek tisztelettel a többi lakóra is.

     Nagy Emil, a Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetségének baranyai elnöke azonban más véleményen van. Szerinte annak ellenére, hogy azt elvileg valóban nem dönthették el a lakóközösségek, hogy nem engednek be kutyásokat a házukba, a törvényszék ítélete mégis minimum furcsa, és olyan lehetőséget ad a kutyabarátok kezébe, melynek eredménye minden bizonnyal több nézeteltéréshez is vezethet majd a lakóközösségek tagjai között a közeljövőben.

     -Nem tartom jó döntésnek, hiszen nem mindenki örülne annak, ha valaki 15 kisebb-nagyobb kutyával költözne be a szomszédba. Az, hogy mekkora és mennyi kutyát visz valaki egy társasházi lakásba, a lakóközösségre is tartozik, az ő életüket is megváltoztathatja. Fontos lenne tehát, ha a kutyatartás lehetőségét az állatok gazdái és a lakók, a szomszédok, közösen beszélnék meg – hangoztatta a LAKTÁSZ baranyai képviselője.

 

forrás: pecsma.hu

Elérhetőségeink
+36303633244
info@panelvillanyszereles.com
Legújabb videónk
Barátaink