Drága és pazarló. A többség így vélekedik a távfűtésről. Egy hagyományos panellakás rezsiköltségeit alapul véve be kell látnunk, ebben az állításban sok igazság van. Különösen elkeserítő, hogy ezen a helyzeten nagyon nehéz változtatni. De néhány apró trükk segítségével még egy panellakásban is sokat spórolhatunk. Íme 10 tipp, hogyan csökkentsd távhőszámládat!
A hivatalos statisztikák szerint a magyar lakosság 17 százaléka távfűtött lakásban él. A távfűtött lakások jelentős része panel, amelyeket csak rendkívül pazarló módon lehet fűteni. Ékes példája ennek, hogy a túlfűtés miatt sokan kénytelenek télen is nyitva tartani az ablakokat, hogy elviselhető hőmérsékletet teremtsenek a lakásban. A pazarlás azonban rendkívül drága. Ha az utcát fűtjük, azt is ki kell fizetnie valakinek. Nem is csoda, hogy a távfűtött házak lakói bizony komoly tehernek érzik a fűtésszámlát. Elszomorító ráadásul, hogy a távfűtés költségeinek lefaragására egyedileg alig-alig van lehetőség.
Ha sprórolni szeretnénk, alapvető fontosságú a fűtés szabályozására, a hőfelhasználás mérésére szolgáló rendszer kiépítése. Ezt egy-egy lakásban megvalósítani nehéz, a lakók közös akaratára van szükség egy ilyen beruházáshoz. A lakóközösség egyetértését azonban nem könnyű megteremteni, hiszen a fűtés korszerűsítése elég drága mulatság: lakásonként körülbelül 1,5-2 millió forintba kerül. Ám már ezzel is jelentős költségmegtakarítást érhetünk el, de a távhőszámlákat akár 60 százalékkal is csökkenthetjük, ha kicseréljük a nyílászárókat és szigeteljük az egész épületet. Ez azonban lakásonként akár 50 százalékkal is megnövelheti a beruházás költségeit.
Szerencsére ezt az összeget nem kell teljes egészében a lakástulajdonosoknak állniuk. Az állam különböző fejlesztési programokon keresztül jelentős összegekkel támogatja az energetikai korszerűsítést. Várhatóan 2014 februárban indul a Panel III. program, amelynek keretében 2020-ig 380 ezer panellakás energetikai korszerűsítése valósul meg. Érdemes pályázni, hiszen a kormányzat célja legalább 40 százalékos energia megtakarítás elérése.
És ez nem csalás nem ámítás! Egy mintaberuházás keretében 2009-ben a főváros III. kerületében Magyarország legnagyobb panelépületének, a 886 lakásos úgynevezett Faluháznak energiahatékonysági korszerűsítését végezték el. A finanszírozásba a lakókon kívül a Panelprogramon keresztül az állam, az önkormányzat és az EU is részt vett. Hőszigetelték a homlokzatot, a tetőt, a pincefödémet. Kicserélték a nyílászárókat, napkollektorokat szereltek fel a melegvíz előállítása céljából.
Az Energiaklub beszámolója szerint a beruházás lakásonként 1,3 millió forintba került. A hőfelhasználás 2004-hez, azaz a felújítás előtti időszakhoz képest, 45 százalékkal csökkent. Egy átlagos 50 m2-es lakás távhőfelhasználása 40-ről 22 GJ-ra csökkent, így 220 ezer forint helyett ma 150 ezer forintot kell ilyen célra kifizetni évente. (Ebben természetesen a távhőáfa csökkentésének hatása is benne van.) A teljes beruházás 20 év alatt térül meg. De ha azt vesszük, hogy a lakók csak a költségek harmadát állták, míg a teljes megtakarítás náluk jelenik meg, akkor a megtérülési idő 5-6 évre rövidül.
Ha sikerült szabályozhatóvá és mérhetővé tenni a távfűtést és még mindig nem vagyunk elégedettek a költségeinkkel, kis odafigyeléssel tovább mérsékelhetjük kiadásainkat. Lássuk a leghatásosabb trükköket!
- Ha lejjebb tekerjük a fűtést 1 Celsius fokkal, körülbelül 5 százalékkal csökken az energiafelhasználásunk.
- Szellőztessünk röviden! Télen 5-10 percre teljesen tárjuk ki az ablakokat, akkor nem hűl ki a lakás.
- A téli napsütéses napokon húzzuk szét a függönyt, a napsütés kisegítő fűtésként működhet.
- Ne minden helyiségben legyen azonos a hőmérséklet. A konyhában elég a 18 Celsius fok, a nappaliban 20, a fürdőszobában 24 Celsius fok az ideális.
- Rendszeresen tartsuk karban, portalanítsuk és légtelenítsük a fűtőrendszert, mert ezek nélkül akár 10-15 százalékkal is nőhet a fogyasztás.
- Szereljünk hővisszaverő fóliát a radiátorok mögé, mivel így nem a falat fűtjük, akár 5-6 százalékot spórolhatunk.
- Ne rakjunk bútorokat, ne lógassunk függönyt a radiátorok elé, mert azok akadályozzák a meleg levegő áramlását.
- Párologtassunk, mert a nedves levegőt melegebbnek érezzük a száraznál.
- Ha nincs pénzünk nyílászárócserére, vastag függönyökkel takarjuk el az üvegfelületet, a hézagokat pedig szigetelő habbal tömítsük el.
- A hideg burkolatokkal fedett padlóra (konyha fürdőszoba, előszoba) a téli hónapokban tegyünk vastag szőnyeget.
forrás: bankmonitor.hu