Bár négyzetmétere rendszerint olcsóbb, mint a téglaépítésű lakásoknak, sokan még mindig félnek panellakást venni, mert attól tartanak, a távfűtés miatt óriási rezsi járhat vele.
Mindeközben az utóbbi néhány év során országszerte rengeteg panelház esett át olyan jellegű korszerűsítési munkálatokon, melyeknek köszönhetően a rezsi ma már meg sem közelíti a néhai költségeket. Ezek a munkálatok javarészt fűtéskorszerűsítéssel véghezvitt zöld, tehát környezetvédő megoldást nyújtó programok keretében zajlottak, de voltak nyílászárókra, szigetelésre vonatkozó lehetőségek is. A legérezhetőbb javulást a fűtésrendszert illető változtatások jelentették.
A távfűtéssel – ami a korszerűsítésnek köszönhetően ma már jóval kevesebb panelben található meg – a probléma elsősorban az, hogy a lakók nem tudják szabályozni, mennyire szeretnének befűteni otthonukban, illetve az egyes szobákban. Másodsorban az is problémát okoz, hogy a rossz fűtési rendszer miatt egyes lakásokban trópusi forróságban izzadnak a lakók, míg ugyanazon ház egy másik részén található lakásokban hűvös van.
A távfűtés óriási energiapazarlással jár, illetve járt együtt, ami környezetvédelmi szempontból is kifogásolandó. Ezt felismerve indult útjára 2008-ban az Öko-panelprogram.
A fűtéskorszerűsítés persze nem volt ingyenes. Az igénybevevők kétféle finanszírozási forma közül választhattak. Az egyik a Főtáv csoportfinanszírozási lehetősége volt, a másik a kamattámogatott hitel.
A korszerűsítés során a lakások egyedi fűtésszabályozó rendszert kaptak, így nőtt a lakók komfortérzete, és jelentősen csökkent a rezsi is. A panelkorszerűsítésre kiadott támogatások értéke meghaladta a 21 milliárd forintot, amiből mintegy 60 ezer lakást tettek élhetőbbé. Ha többet szeretnél megtudni a programról, itt olvashatsz róla bővebben.
Annak köszönhetően, hogy a lakók állíthatják a lakásukban a fűtést, nemcsak a pénztárcák maradnak vastagabbak, hanem rengeteg energia is megspórolható, így ugyanis a lakó maga dönt, melyik helyiségben, mikor és milyen mértékben fűt.
Ha problémát okoz a havi rezsiköltségek fizetése, érdemes lehet lakásfenntartási támogatást igényelned. Nézd meg a videót, és tudj meg többet!
A felújítási és korszerűsítési munkálatokon átesett panelházak nagyságrendekkel jobb pozícióba kerültek az ingatlanpiacon annál, mint ahol korábbi állapotukban voltak. Ma a panelprogramos, egyedi fűtésessé alakított panellakások külön kategóriát képeznek.
A lakáshirdetések között keresgélők tekintetét mágnesként vonzza a fenti két megjelölés, és a panelvásárlási hajlandóság is egyre növekvő tendenciát mutat még annak ellenére is, hogy az ilyen jó adottságokkal rendelkező panellakások ára magasabb, mint a régi állapotú lakásoké.
Ha az ember kis pénzből szeretne lakást venni, akkor érdemes megfontolni, hogy például 6-6,5 millió forintját egy 8. kerületi 30 négyzetméteres téglalakásra költi, vagy inkább vásárol egy jobb helyen egy korszerűsített, 40-45 négyzetméteres panellakást. A téglalakások négyzetméterára az OTP 2012-es Lakótelep Értéktérkép elemzése szerint 35%-kal több, mint a panelek esetében, ezért megfontolandó egy korszerűsített panellakás megvétele.
Ha most is panelben laksz, de a házat nem korszerűsítették, a jövőben remélhetőleg újra adódik lehetőség házatokat hasonló munkálatoknak alávetni. Ehhez a lakóközösség összefogására és közös képviselőtök közbenjárására lesz szükség. Jelenleg – a Főtáv internetes oldala szerint – még nincs érvényes, újabb pályázati lehetőség.
A felújításnak köszönhetően tehát növekszik a panellakások értéke, így meglévő, de időközben felújított vagy már eleve korszerűsítetten vásárolt lakásodat jobb áron tudod eladni, mint egy régi állapotú panellakást.
A felmérések szerint a különféle programokon átesett lakások – melyeknek mérhető és szabályozható a fűtése, új nyílászárói vannak, és a ház kívülről is fel lett újítva – hamarabb értékesíthetők, mint a korábbi állapotú panellakások.
forrás: femina.hu