Közelharc megy a fővárosi panelért

     Hamarosan becsengetnek a felsőoktatási képzésben részt vevőknek is, a napokban pedig kiderül, ki kap kollégiumi elhelyezést, és kinek kell más megoldást, például albérletet keresnie. Most egyébként nagyon rövid idő, mintegy másfél hét alatt ki lehet adni egy lakást a fővárosban, a panelt pedig szinte azonnal – mondta el az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Balogh László hozzátette: egyre több a kiadó lakás a piacon, dacára a bérleti díjak emelkedésének

 

MTI Fotó: Marjai János

 

     Jó hír és könnyebbség a felsőoktatási hallgatók számára, hogy az idén mintegy kétszer annyi lakás közül tudnak választani, mint tavaly ilyenkor: a január elejétől július végéig tartó időszakban a magánszemélyek mintegy 61 százalékkal több lakást adtak ki, mint egy évvel korábban, vagyis a kereslet mellett a kínálat is emelkedik – beszélt az M1-en a lakásbérleti piac idei helyzetéről az ingatlan.com gazdasági szakértője, Balogh László.

     Szerinte ennek az oka abban kereshető, hogy tavaly eleve sokkal több adásvétel történt a lakáspiacon, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint összesen 135 ezer. Ennek 30-40 százalékát befektetők hajtották végre, akik most visszacsorgatták befektetéseiket a kiadó lakások piacára.

     Annak ellenére, hogy nő a kínálat, nem várható rövidtávon az albérletárak csökkenése – szögezte le a szakértő -, nem emelkednek azonban olyan mértékben az albérletárak, mint tavaly, vagy ez év elején. A kollégiumi férőhely szempontjából hoppon maradt egyetemistáknak érdemes azonban folyamatosan nyomon követniük az albérleti kínálatot, mert ugyan az elmúlt hónapok a bérleti díjak emelkedéséről szóltak, mégis mindig akadnak kiváló bérleti lehetőségek a piacon javasolja a szakértő.

     Balogh László az ingatlan.com kimutatásaira hivatkozva elmondta, hogy jelenleg rendkívül rövid idő, mintegy másfél hét alatt ki lehet adni egy lakást a fővárosban, a panellakásokat pedig szinte azonnal. Ennek a háttere nemcsak a felsőoktatási hallgatók általi keresletben rejlik, hanem abban is, amire a KSH tanulmánya rámutatott: az elmúlt tíz évben az összes költözés mintegy 28 százaléka albérletbe történt saját ingatlan helyett. Ez szám mintegy két és félszerese a 2000-es évek végén mért adatnak.

     Sokkal többen keresnek tehát albérletet, mint tíz éve, aminek magyarázata a hagyományos demográfiai okokon túl – összeköltözés, házasságkötés, gyerekvállalás – az, hogy egyre többen szeretnének a munkahelyhez, az iskolához közel lakni. Sokan költöznek albérletbe a jobb munkalehetőségek érdekében – foglalta össze Balogh László.

     A szakértő szerint azonban ha valaki havonta 100-150 ezer forint bérleti díjat fizet ki egy albérletért, annak érdemes átgondolnia, hogy nem jár-e jobban, ha felvesz egy olcsóbb kamatozású lakáshitelt, és már lakástulajdonosként fizeti ki ezt az összeget.

 

forrás: hirado.hu

Elérhetőségeink
+36303633244
info@panelvillanyszereles.com
Legújabb videónk
Barátaink