Érdekes kísérletnek lehetünk tanúi a lakásgazdálkodásban Székesfehérváron. Az elmúlt években egyre nagyobb veszteséget termelt a városnak a bérbe adott önkormányzati lakások csekély bevétele. A lakásbérleti díjak, gyakorlatilag már évtizedekkel ezelőtt kialakultak és azóta szinte változatlanok maradtak. Ma már akkora a bevételhiány, hogy a befolyó összeg még a szintentartást és az állagmegóvást sem fedezi.
Példaértékű azt a valóban polgárbarát döntés, amelyet decemberben hozott Székesfehérvár közgyűlése. Magyarországon elsőnként licitálási lehetőséggel próbálják kiadni az erre alkalmas, a gazdasági szakbizottság által kijelölt lakásokat. A korrektség érdekében a város honlapjáról bárki elérheti a licitoldalt, amelyen lehetőség van a lakásokat megtekinteni, regisztrálni, majd miután az érdeklődőkkel személyesen is egyeztették az adataikat, licitálni.
Az első licit a napokban már le is zajlott. Tíz, belvárosi, illetve panelépületben lévő lakást hirdettek meg, ezek felére érkezett licit. Egy két szobás lakás nagyságrendileg 35 ezer forint körül talál új bérlőre, de a fekvéstől függően ez néhányezer forinttal feljebb mehet, mint ahogyan az a liciteknél meg is történt.
A város mintegy 1000 önkormányzati tulajdonú lakással rendelkezik, amiből 300-at akarnak piaci alapú licitálással bérbeadni. Számításaik szerint – a fenti piaci árat figyelembevéve – ezek bevétele elég lenne a teljes állomány színvonalas, állagmegtartó működtetéséhez.
A piac beáraz! A kialakult ár körülbelül 50-60 %-a a szokványossá vált bérleti díjaknak. Érdemes lesz figyelni a következő licitálások során kialakuló árakat, mert irányadóvá válhat az értékarányosság megteremtődésében.
Jó és követendő példa.
forrás: www.velencei-hirhatar.hu