Harmadik városrehabilitációs projektjét kezdi meg Budapest XXI. Kerület Csepel Önkormányzata. A 2013 tavaszán indult program keretében panelépületek teljes felújítása, zöldterületi fejlesztése és új közösségi tér kialakítása mellett munkaerő-piaci beilleszkedést és iskolai felzárkóztatást elősegítő programok valósulnak meg. A „Csepel déli lakóközpont szociális célú rehabilitációja” című KMOP-5.1.1/B-12-k-2012-0004 azonosító számú projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap 100%-os finanszírozásával valósul meg 2013. április 1. és 2015. június 30. között. Összköltsége 1,351 milliárd forint.
Csepel déli lakóközpontja – városközponti elhelyezkedése miatt – fontos térségi csomópont közlekedés-földrajzi, munkaerő-piaci és társadalmi tekintetben egyaránt. A kijelölt akcióterület infrastrukturális és szociális fejlesztését a többségében rossz energiahatékonysággal rendelkező épületek mellett az alacsony presztízsű foglalkoztatási csoportok és a tartós munkanélküliek magas aránya teszi szükségessé. A városrehabilitáció célja a központi lakóövezet fejlesztése a környező városrészek funkcionális és társadalmi erősségeinek bevonásával.
A projekt átfogó céljai:
- a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok felzárkóztatása;
- a központi lakóövezet presztízsének növelése és a lakótelep ingatlanpiaci státuszának javítása;
- a lakótelepen élők társadalmi pozíciójának fejlesztése;
- élhető lakóterület megteremtése.
A komplex projekt többféle tevékenységet foglal magába: kiterjed a terület lakófunkciójának, városi funkcióinak és szociális közösségeinek fejlesztésére is. A Vermes Miklós utca – Kossuth Lajos utca – Karácsony Sándor utca – II. Rákóczi Ferenc út által határolt akcióterületen 5 panelépület teljes felújítása, a Szent Imre tér zöldterületének fejlesztése és új közösségi tér kialakítása mellett munkaerő-piaci beilleszkedést és iskolai felzárkóztatást elősegítő programok valósulnak meg.
A lakófunkciót fejlesztő tevékenységek keretében 5 panelépület teljes felújítása és energiahatékonysági mutatóinak növelése valósul meg, mely közvetlenül 664 lakást és 1690 lakost érint.
A városi funkciót fejlesztő tevékenységek körében megtörténik a lakókörnyezet központjának megújítása, a Szent Imre tér zöldterületi fejlesztésével és új közösségi terek kialakításával együtt. A területen fekvő intézmények fejlesztése és átalakítása keretében az egykori Rákóczi Iskola földszintjén szociális központ kialakítására kerül sor
A szociális fejlesztés részeként a közösségi felzárkóztatást és közösségépítést fejlesztő programokra kerül sor, melynek kiemelt célcsoportja a csellengő és emiatt veszélyeztetett ifjúsági korosztály. További szociális projektelemek:
- a Karácsony Sándor Általános Iskolában felzárkóztatási és tehetséggondozási programok;
- a Budapest Esély Nonprofit Kft. bevonásával a helyi társadalom felkarolása munkaerőpiaci beilleszkedést és iskolai felzárkózást elősegítő programokkal;
- alternatív utcai mentorálással és játszóházi tevékenységekkel a csellengő fiatalok megszólítása;
- a gyermekek korai fejlesztését és közösségi integrációját elősegítő programokba való bevonása;
- a közvetett támogatások rendszere (Programalap): mini-projektek megvalósítását támogatja, melyre projektjavaslatokat nonprofit szervetek, nonprofit gazdasági társaságok, társasházak, lakás-és szociális szövetkezetek nyújthatnak be.
helyi civilszervezetek bevonásával minőségi ismeretterjesztő, kulturális és szabadidős rendezvények és programok.
forrás: orientpress.hu